Waris navštívila Slovensko

03.05.2011 08:58

 

Somálska modelka a spisovateľka prijala pozvanie vydavateľstva Ikar a svojou návštevou potešila novinárov i čitateľov. Na tlačovej konferencii sa však prihovárala všetkým.

Osud mladej Afričanky, ktorá zažila krutý rituál ženskej obriezky, útek cez púšť i závratnú kariéru modelky: s tým všetkým sa už čitatelia zoznámili vďaka piatim autorkiným knihám, vrátane svetového bestselleru Púštny kvet, ktorý vyšiel aj na Slovensku a dočkal sa aj filmového spracovania.

Na tlačovej konferencii pre médiá sa však autorka Waris Dirie nechala počuť, že sa jeho natáčaniu snažila vyhnúť: ,,Nechcela som sa pozerať na seba... na utrpenie, ktoré som prežila. Liya Kebede (hlavná predstaviteľka – pozn. red.) však odviedla skvelú prácu.“ Hovoriť o ňom však problém nemá, práve naopak, upozorňovať na problematiku ženskej obriezky považuje za nutnosť.

 Stalo sa tak aj počas spomínanej bratislavskej návštevy, kde v hoteli Carlton odpovedala na otázky novinárov, pričom v kníhkupectve Panta Rhei sa zase venovala čitateľom. To všetko za prítomnosti japonského štábu, ktorý dokumentoval Dirieovej pobyt na Slovensku. Tá sa pritom nevyhýbala ani menej príjemným otázkam týkajúcich sa detstva a rodičov, ktorí sa k svojej dcére postavili chrbtom.

Napriek tomu pociťuje radosť zo všetkých úspechov, ktoré sa v spomínanej problematike posunuli k lepšiemu. Pred pätnástimi – šestnástimi rokmi vedelo o ženskej obriezke málo ľudí. Dnes sa o tento problém začali zaujímať z každého kúta sveta, zmenili sa zákony, ale stále je to málo.“ Waris Dirie začala nad právami žien uvažovať bezprostredne po tomto strašnom zážitku: ,,Vedela som, že keď prežijem, budem proti tomu bojovať.“

Strach o svoj život kvôli vystupovaniu na verejnosti však nemala. Všetko robila s presvedčením a s dôverou verila svojím anjelom. ,,Bála som sa, kto ma bude počúvať, ale mýlila som sa, ľudia počúvajú, svet chce počúvať.“ Otázku, ako môžu pomôcť ľudia z cudzích krajín, akou je aj Slovensko, však Waris Dirie nemá rada: ,,Nemôžem hovoriť za svet, ale každý má schopnosť niečo zmeniť. Všetci môžeme bojovať za lepší život našich detí, alebo tejto planéty. Informovať, hovoriť všetkým o tom čo sa deje ženám. Prevziať zodpovednosť. Nemám však rada túto otázku, ja môžem hovoriť o tom, čo pre to môžem urobiť ja, nie iní.“

Pre autorku v súčasnosti ostáva zmyslom života materstvo, nie modeling ako by niekto mohol predpokladať. ,,Čo je to krása? Krása je jednoduchosť.“ Venuje sa však aj humanitárnej pomoci pre ktorú zriadila vlastné nadácie Waris Dirie Foundation a Desert Dawn Foundation, za ktorých aktivity získala celý rad ocenení.

Činnosť Waris Dirie ocenilo aj vydavateľstvo Ikar, ktorého slovenské vydanie Púštneho kvetu sa stalo jednou z najpredávanejších kníh uplynulých mesiacov. ,,Veľmi si vážime prácu Waris Dirie na poli humanitárnej pomoci a chceme ju podporiť v ďalšej činnosti.“ Somálska modelka a autorka si následne na to prevzala z rúk riaditeľky Valerie Malíkovej finančný šek v hodnote 5000 eur, ktorý bol taktiež darom Zväzu vydavateľov a kníhkupcov Slovenskej republiky, Vydavateľského domu Ringier a sietí obchodov Panta Rhei. Zastúpenie vydavateľstva Ikar tiež vyjadrilo názor: ,,Aj toto je jedna z možností ako pomôcť a vyjadriť dúfanie v boji proti ženskej obriezke.“

 

tv.sme.sk/v/18029/na-slovensko-prisla-somalska-bojovnicka-proti-obriezke.html